Kontakt

För frågor om enskilda evenemang under Astronomins dag och natt ska du vända dig till respektive lokal arrangör. Du hittar information om, samt länkar till arrangörerna i programmet för Astronomins dag.

För frågor, förslag eller mer information om Astronomins dag och natt, kontakta projektgruppen via kontakt@astronominsdag.se.

Det är vi som är projektgruppen för Astronomins Dag och Natt:

Tuvalie Mellin, Örebro, nationell samordnare och koordinator, tuvalie@astronominsdag.se, tel. 0736-958936

Peter Linde, Lund, ordförande, Svenska Astronomiska Sällskapet, peter@astro.lu.se, tel. 070-564 5316

Scott Green, Uppsala, scott@astronominsdag.se, tel. 076-110 09 96

Cornelia Ekvall, Uppsala, ansvarig för sociala medier, cornelia@astronominsdag.se, tel. 073-626 74 48

Robert Cumming, Göteborg/Onsala, pressansvarig (t o m 2020-09-30), robert@astronominsdag.se, tel. 070-493 3114

Mikael Strandänger, Stockholm, samverkan och finansiering, mikael@astronominsdag.se, tel. 070-5911481


ESO_S. Brunier_VLT